A ritzelés a sorozatgyártásban szokásos eljárás. Az egyedi NYÁK terveket egymás mellé montírozzuk, és megtervezzük a gyártáshoz szükséges további panelrészeket. Így az egyedi NYÁK-unk sorozatgyártásra is alkalmas lesz, beültetés után pedig kézi erővel is könnyen széttördelhetők a darabok. Mivel a panelizálással kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel ügyfeleink részéről, szeretnénk annak egyik lehetséges tervezési menetét ismertetni az alábbiakban.
Ha nem járatos a panelizálásban, akkor kérjük, mindenképpen olvassa el a Panelizálás tervezése – általános ismertető cikkünket, mielőtt tovább olvasna!
A tervezés menete
Ha készen vagyunk az egyedi NYÁK tervével, akkor jöhet a panelizálás! Ne feledjük el, hogy a lokális fidukat ekkorra már el kellett helyeznünk a terven, ha szükség van ezek használatára a beültetés ellenőrzése miatt (AOI)!

A következő lépés, hogy a beültetővel előzetesen egyeztetett elrendezést létrehozzuk (az elrendezés most legyen 3×3-as). Az elrendezés létrehozása nem jelent mást, minthogy egymás mellé másoljuk a terveket a megadott 3×3-as ismétlésszámban. Mivel most ritzeléssel tervezünk, az egyedi NYÁK-okat közvetlenül egymás mellé kell másolnunk. Nem kell helyet hagynunk a tervek között, a ritzelés nem fogja megváltoztatni a panelból végül széttördelt egyedi NYÁK-ok méretét.

Az egyedi NYÁK-ok eredeti kontúrvonalait távolítsuk el, és rajzoljuk meg a panelkeretet (ha van belső marás az egyedi NYÁK-on, akkor természetesen azt hagyjuk meg). A panelkeret szélessége általában 5-10mm szokott lenni. A fontos az, hogy a beültetőgépnek legyen elég felülete a panel megfogásához. Panelkeretet nem szükséges minden oldalra tervezni. Stabilitási szempontból általában jobb, ha a panelt teljesen körbeveszi panelkeret, de van néhány kivételes eset, ahol szinte egyáltalán nem számít. Ha például kizárólag ritzeléssel tervezzük a panelt, akkor elegendő két (hosszabb) szemközti oldalra keretet tenni. Ebben a példában teljesen körbevesszük a panelt kerettel.
A panelkeretet a sarkainál általában 1mm-rs rádiusszal vagy letöréssel lekerekítjük. Ezzel némi védelmet tudunk biztosítani a panel számára, ha véletlenül egy-egy munkafolyamat közben leesne a földre. Ekkor ugyanis szinte mindig a sarkára esik a panel, és az éles sarkú panelek könnyen deformálódnak a sarkaiknál, ami azt okozhatja, hogy pl. a forrasztópaszta nyomtatásnál a stencil nem tud rásimulni teljesen a panelra, és ez hibás pasztázást okozhat. A lekerekített sarkok nehezebben sérülnek, mint az élesek.

A következő lépés a ritzelési vonalak berajzolása. Fontos szempontok ennél a pontnál:
– két párhuzamos ritzelési vonal között legalább 5mm távolság legyen
– a ritzelési vonalaknak végig kell menniük a teljes panelen és csak egyenes vonalúak lehetnek
– a ritzelési vonalak középpontjától legalább 0,5mm-re legyenek a rézrétegek rajzolatai
– a ritzelési vonalak a panel szélein 5-5mm-rel fussanak túl, és lehetőleg különálló rétegbe (Gerber fájlba) kerüljenek
– a panelon egy-egy ritzelés hossza legalább 80mm legyen

Rajzoljuk meg a beültetéshez szükséges panel fiducial-okat. A panelkereten általában elegendő összesen 3db fidu pl. ebben az elrendezésben: bal alsó sarok, bal felső sarok, jobb felső sarok. Jelen példában a NYÁKÁRUHÁZ-nál szokásos kör és kereszt alakú fidu-kat tesszük le a sarkokba.
A leggyakrabban használt körfidu kialakítása mindössze annyiból áll, hogy az egyik rézrétegre leteszünk egy 1mm átmérőjű kitöltött kört, majd ugyanezen réteghez tartozó lötstop rétegbe pedig egy 3mm-es kitöltött kört. Ha kétoldalas a gyártatni kívánt panel, és mindkét oldalán szükséges gép beültetés, akkor a fidu-kat rögtön másoljuk is át az ellenkező oldali réz és lötstop rétegbe is ugyanazokba a pozíciókba, ahol a másik rétegre tettük őket! Többrétegű NYÁK esetén értelemszerűen csak a külső rétegekre szükséges fidu-kat tenni.

Ha szükséges a beültetéshez, hullámforrasztáshoz, pasztanyomtatáshoz vagy más művelethez illesztőfuratokra (ezt a beültetővel kell egyeztetni!), akkor rajzoljuk be a kívánt illesztőfuratokat. Ezek átmérője túlnyomó többségben egységesen 3mm szokott lenni.

A panelterv ezzel elkészült a NYÁK gyártáshoz.
Tisztelt Cég! Nagyon jó és hasznos az ilyen jellegű leírás. Engem viszont a legegyszerűbb eset érdekelne, mely csak a sorozatgyártás miatti panelterv készítése volna. Mondjuk adott egy 50mm-120mm-es nyákterv, egyszerű téglalap alakú. Mivel ebből több száz darab kellene, természetesen beültetés nélkül, ezért valószínűleg panelizált tervet kellene leadni. Ezért merültek fel bennem az alábbi kérdések. Az A4-es panelre montírozott egyedi NYÁK-ok hogyan helyezkedjenek el ezen a panelen? Kell-e körbe keretet hagyni? Nyilván egy ilyen méretű NYÁK-ból csak 4x2 darab férne el. Lehet ezen a panelterven az első egyedi NYÁK-ot közvetlenül a panel szélére letenni? Lehet-e lerakni egy 9. -et a megmaradt üres részre? Tisztelettel András
Kedves András! Ha kézi beültetésűek lesznek a panelek, akkor nem szükséges panelkeret és fiducial-ok vagy illesztőfuratok. Ezek a gépi beültetésnél szükségesek általában, de több száz darab esetén a kézi eljárás nem igazán gazdaságos. Ha ritzeléssel tervezi a panelt, akkor az egyedi NYÁK-ok lehetnek akár közvetlenül egymás mellett is, nem szükséges köztük helyet hagyni, és természetesen az első egyedi NYÁK is kerülhet a panel szélére közvetlenül. Azt, hogy hogyan érdemes egy tervet panelizálni, főként az szabja meg, hogy a beültetés hogyan fog történni. A NYÁK gyártás során kevés az olyan technológiai korlát, ami miatt egy adott paneltervet ne lehetne legyártani. Tehát a panelterv elrendezése sokkal inkább a tervező fantáziájától és a beültetés lehetőségeitől függ.