A NYÁK gyártást kizárólag Gerber fájlokból valósítjuk meg. Néhány évig vállaltuk, hogy több közismert NYÁK tervező szoftver projektfájlját elküldve a megrendelés után mi állítsuk elő a gyártáshoz szükséges Gerber fájlokat. Az esetek többségében a végeredmény megfelelő volt, de akadtak olyan kivételek, amikor nem a tervező által megálmodott rajzolatok realizálódtak a NYÁK-on. Ezek a hibák részben a megrendelő és az általunk használt szoftverek verziókülönbségeiből, részben a tervezőszoftver nem megfelelő használatából fakadtak (pl. a pozíciónyomat rétegbe kerültek a furatok, rossz oldalra tervezte a rézréteget a megrendelő, stb.).
Az ilyen jellegű problémák forrása többféle lehet:
- a tervező nem ismeri olyan mélységig a szoftvert, hogy tudja, hogy az adott elképzelését hogyan kellene a tervben kiviteleznie (pl. galvanizált hosszlyukak, forrasztásgátló lakkréteg eltávolítása vagy létrehozása tetszőleges helyekre, stb.)
- a NYÁK tervező szoftver hibája miatt a Gerber exportáláskor nem azokat a rétegeket exportálja a program a Gerber fájlokba, amelyeket kéne, esetleg nem ugyanúgy, ahogy a tervben szerepel
- az egyes szoftverek verziói nem előrefelé vagy visszafelé nem kompatibilisek egymással, ezért bizonyos alakzatokat, objektumokat vagy feliratokat nálunk már nem úgy fog megjeleníteni a szoftver, mint az Ön által használt verzió
Kétség kívül a legtöbb szoftver által okozott probléma az Eagle projektfájlokkal van. Számtalan olyan esettel találkoztunk, amikor a feliratok szétcsúsztak a Gerber exportálás során vagy bizonyos feliratok egyszerűen eltűntek, ha a terv elkészítésénél használt Eagle-től különböző verziójú Eagle-ben nyitottuk meg a tervet. Az Eagle-t rengetegen használják, habár sokkal jobb kezelhetőségű és fejlettebb programok is vannak – akár ingyenes formában -, amelyekkel a NYÁK tervezés jóval hatékonyabb és gyorsabb lehet.
A legtöbb emberi félreértés vagy tévedés okozta hiba a Sprint Layout-os projektfájlokban fordul elő. Sokan talán a szoftver egyszerűsége miatt választják ezt a programot, azonban néhány alapvető szabály ismerete nélkül ebben a szoftverben is elkövethetők olyan végzetes hibák, amelyek teljesen rossz gyártást eredményeznek. A kiexportált Gerber fájlokat mindig ellenőrizzék le pl. Gerbv szoftverrel mielőtt gyártásba küldik!
Miért küszöbölhetők ki az ilyen gondok Gerber fájlokkal?
Talán az egyik legszemléletesebb lehet a Word dokumentum és a PDF párhuzam. Régebben sok problémát okozott, hogy a különböző verziójú Word szövegszerkesztőben megnyitott fájlok nem ugyanúgy jelentek meg mindenhol, ahol megnyitottuk őket. Extrém esetben irreálisan nagy munka vagy lehetetlen volt “helyrehozni” a szétcsúszott tördeléseket, eltűnt képeket és ábrákat. A PDF erre egy olyan megoldást hozott, amelyet a NYÁK tervezésnél a Gerber formátum jelent: egységes, vektorgrafikus formátum, amely garantálja, hogy az lesz legyártva, amit ténylegesen tartalmaz.
Ahogy exportálás után a PDF dokumentumokat érdemes leellenőrizni, úgy a Gerber fájlokkal is csak ellenőrzéssel mehetünk biztosra. A Gerber export után tehát mindig nyissuk meg valamilyen erre alkalmas szoftverben az elkészített Gerber fájlokat, hogy tényleg mindent megfelelően exportált-e a tervezőszoftverünk. Erre a célra ajánljuk az ingyenes Gerbv programot.
Lehetséges a projektfájlokból történő gyártás valamilyen módon?
Mivel az egyes szoftverek verziókülönbségei okozta hibákat adott esetben lehetetlen, hogy felismerjük, mert nem tudjuk, hogy a megrendelőnél hogyan nézett ki a terv és nálunk hogyan kellene kinéznie, ezért a NYÁK tervező szoftverek projektfájljaiból történő gyártását semmilyen formában nem tudjunk vállalni.
Azt javasoljuk, hogy ha nem ismeri a Gerber formátumot, akkor szánja rá azt a 15-30 percet arra, hogy elolvassa a Gerber fájlokról szóló cikkeinket, és értse meg, hogy mennyire egyszerű dologról van szó. Ne féljen ettől, menjen biztosra, és legalább szemrevételezéssel leellenőrzött Gerber fájlokat küldjön gyártásba!
Tisztelt Nyákáruház! Hozzá szeretnék szólni a "Kétség kívül a legtöbb szoftver által okozott probléma az Eagle projektfájlokkal van" témához. Azért van velük probléma, mert a tervezők nem ismerik megfelelőképpen a programot. A feliratok elcsúszása, méretének az eredeti tervhez képest megválatozása azért következik be, mert az Eagle a gerber pozíciószita exportálásakor vektorizálja az összes feliratot. Ekkor megváltozik a szövegek mérete, ezáltal belelóghatnak viakba, alkatrészekbe egyéb nem kívánt helyekre. Ezt a problémát úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy: 1. Smash ikonra kattintva az összes alkatrész nevét pozícionálhatóvá kell tenni. 2. A Change->Font->VECTOR-t válasszuk ki és kattintsunk rá az összes!!! feliratra, alkatrésznévre, szövegre ami rajta lesz a pozíciószitán. (Ezt én rétegenként szoktam elvégezni). Át fognak változni a karakterek vektorosra és láthatóvá válik a végleges szövegméret és pozíció. 3. Igazítsuk megfelelő helyre a szövegeinket, alkatrészneveinket. Ne lógjanak bele semmibe (via, furat, alkatrész). Egyéb tanács: Csak azokat a feliratrétegeket jeleníttessük meg, amelyekt valóban rá akarunk tenni a pozíciószitára. Ha például az alkatrészek értékeit nem szeretnénk a nyákra ráíratni, a tervezéskor is kapcsoljuk ki a TValues, BValues rétegeket (ez a 2 réteget az Eagle alapértelmezésben nem is teszi rá a pozíciószitára). Kérdés esetén állok mindeki rendelkezésére. Tisztelettel: Budaházi Péter email: peter.budahazi@gmail.com tel.: 06 30 612 2857