Cégünk fennállása óta rengeteg NYÁK tervet kaptunk a megrendelőinktől. Általánosságban elmondható, hogy kifejezetten elégedettek a vásárlóink, ami nem meglepő, hiszen kiemelkedő ár/érték arányt képviselünk a hazai piacon, legyen szó saját gyártmányainkról vagy beszállítóink által készített termékekről.
A panelizálás egy nagyon fontos dolog az ipar számára a sorozatgyártásban, ma már szinte elképzelhetetlen lenne akár csak néhány száz darab bonyolultabb NYÁK kézi beültetése. A beültetési technológiák miatt pedig szükséges a panelizálás.
Azon megrendelőink, akik mindenáron a lehető legolcsóbban szeretnék legyártatni nálunk a terveiket és nem olvassák el vagy figyelmen kívül hagyják a panelizálással kapcsolatos kritériumokat, csak a megrendelésük leadása után szembesülnek azzal, hogy a terveket abban a formában és azon az áron nem gyártjuk le. Ebben a cikkben világosan tisztázni szeretnénk azt, hogy milyen feltételek mellett vállaljuk a panelizált gyártást, és miért.
A taxis, a vasutas, az éttermes és a NYÁK gyártó
Azok az ügyfelek, akik az “all you can eat” NYÁK gyártókhoz szoktak (akik bármennyi különböző tervet legyártanak egy panelon ugyanazon az árért, mintha egy tervet gyártanának), általában nem értik, hogy mi a különbség, ha egy adott méretű panelon egy vagy több különböző terv szerepel, hiszen ettől nem lesz nagyobb a gyártás bekerülési költsége (ami egyébként még elméletileg sem igaz). Az egyszerű és rövid válasz az, hogy ha a jelenlegi áraink mellett vállalnánk több különböző terv gyártását egy panelon felár nélkül, akkor azonnal veszteségesek lennének ezek a gyártások.
Néhány rövid példát szeretnénk hozni a több terv montírozásával kapcsolatban, amelyek a hétköznapokban teljesen elfogadottak, és eszünk ágában sincs reklamálni miattuk.
A taxitársaságoknál ha szeretnénk eljutni A-ból B pontba, akkor annak díja általában egy kiállási díjból és egy km díjból áll. Ha egy társaság utazik a taxiban, és mindannyian ugyanonnan indulnak és ugyanott szállnak ki, akkor az utazás költsége szétosztható köztük. Ha viszont a társaság tagjai pl. különböző helyeken szállnak be vagy szállnak ki, azt több utazásnak számítják, de minimum valamilyen kitérő díjat számolnak fel, holott ugyanazon az útvonalon történtek az utazások. Az ok egyszerű: ha plusz költség nélkül összefűzhetőek lennének a különböző utazások, akkor árat kéne emelniük a taxisoknak vagy veszteséges lenne a működésük.
A vasúton vagy buszon, tömegközlekedésben minden egyes utasnak szükséges jegyet váltania az utazáshoz. Csak azért, mert a következő vonat vagy busz pont oda megy, ahova az utas menni szeretne (tehát amúgy is közlekedne, ha az utas egyébként nem szándékozna utazni), még nem lesz kevesebb a jegyár. Illetve két utas esetén akkor is jegyet kell váltani mindkét utasnak, ha azok egymás ölében ülnek az utazáskor, annak ellenére, hogy csak 1 ülőhelyet foglalnak el.
Egy étteremben kérhetjük egy tányérra a levest, második fogást és a desszertet is, de ettől még mind a három fogást ki kell fizetnünk teljes áron, és valószínűleg a pincér is érdekesen fog ránk nézni.
Egy “all you can eat” étteremben általában fix áron fogyaszthat a vendég annyiféle ételből, amennyiből csak szeretne. Aki étkezett már olcsó “all you can eat” étteremben, az tudja, hogy az alacsony árak az ételek ízének rovására mennek. Mi nem szeretnénk ilyen “all you can eat” NYÁK gyártóvá válni.
Mielőtt tovább olvasna, fontos tudnia, hogy az alábbiakban leírtakat kizárólag az általunk gyártott és forgalmazott panelekkel kapcsolatosan fogalmazzuk meg. Egészen biztosan van olyan NYÁK gyártó, ahol az eltérő technológia miatt vagy gazdaságossági számítások alapján elvállalják – vagy akár egyenesen javasolják is – a kizárólag költségcsökkentés miatti panelizálást, de mi ezt nem tudjuk biztosítani. Nem fogunk tudni legyártani pl. egy 100x100mm-es panelt 5-6 ezer Ft-ért, amelyben 5 különböző NYÁK terv szerepel. Ennek okait az alábbiakban fejtjük ki.
Az elmúlt 20 év alatt a NYÁK gyártás lehetőségeinek változásával a piaci igények is átrendeződtek. Sokkal nagyobb igény van a prototípus gyártásra, mint korábban. A sokkal nagyobb alatt azt értjük, hogy a megrendelések 90%-a prototípus rendelés. Emiatt sok gyártó – köztük mi is – úgynevezett pooling szolgáltatásban készíti el a kis darabszámú rendeléseket. Ez azt jelenti, hogy egy nagyobb méretű táblára több megrendelő NYÁK tervét összemontírozzuk, és úgy gyártjuk le, majd a legvégén kontúrmarással választjuk szét az egyes megrendeléseket a táblából. Ezzel jelentős megtakarítás érhető el időben (azaz pénzben) ahhoz képest, mintha minden egyes megrendelést külön-külön gyártanánk le. Többek között ennek köszönhető a termékeink jó ár/érték aránya. 20-30 évvel ezelőtt a nagyobb szériák is itthon készültek, nem igazán számítottak a gyártók bevételi forrásai között a prototípus gyártások. Azonban ma már a prototípus gyártás annyira hangsúlyos, hogy mi gyakorlatilag ebből élünk. Ezért fontos, hogy a szabályokat pontosan lefektessük, hiszen cégünkkel hosszútávra tervezünk, és semmiképpen sem szeretnénk azon NYÁK gyártók sorsára jutni, akik már csődbe mentek vagy a csőd szélén táncolnak a “hogyan-csökkenthetem-még-jobban-az-áraimat” jellegű üzletpolitikájuk miatt.
Rendben, de ez miért probléma a panelizálás szempontjából?
Akik nem járatosak a NYÁK gyártásban és nem ismerik a gyártási folyamatainkat, azok gyakran saját elképzeléseik vagy más (nem pooling-ot használó) gyártóknál látottak alapján ítélik meg, hogy általunk mi gyártható gazdaságosan és mi nem. Ez sajnos nem feltétlenül esik egybe a valósággal.
1. tévhit: ha panelizált tervet küld a megrendelő, akkor nem csak, hogy olcsóbban jut hozzá a legyártatni kívánt NYÁK-okhoz, hanem nekünk is sokat spórol, hiszen ő már elvégezte a panelizálást, így nekünk ezzel nem kell foglalkozni. Sőt, ha nem is kéri pl. kitördelhető marással vagy ritzeléssel elválasztani az egyes NYÁK-okat – mondván, hogy majd ő otthon szétfűrészeli vagy lemezollóval elvágja, esetleg CNC gépen körbemarja -, akkor sok munkát spórol meg nekünk, hiszen nem kell kontúrmarnunk, tehát így nekünk mindenképpen gazdaságosabb a gyártás.
Ebben a sokszor elhangzó tévhitben több tévedés is van.
- Az egyik, hogy ha az ügyfél elvégzi a panelizálást, akkor valóban munkát takarít meg számunkra – elméletben. A rossz hír viszont az, hogy a pooling szolgáltatáshoz egyáltalán nem biztos, hogy az ügyfél által készített montír a legoptimálisabb alapanyag kihasználást fogja adni. Mivel a pooling szolgáltatásnál több megrendelő több különböző méretű és alakú NYÁK-ját montírozzuk egy táblára, az elrendezés optimalizálásának szempontjából a legideálisabb, ha minél kisebb méretű NYÁK-okkal dolgozhatunk. Tehát, ha Ön pl. 12db 50x50mm-es NYÁK-ot 3db 100x100mm-es montírba panelizálva ad le, akkor az optimális elrendezés valószínűségét jelentősen csökkenti. Emiatt viszont több alapanyag veszteséggel kell számolnunk, ami miatt az ilyen típusú gyártás nem hogy megtakartítást nem hoz, inkább jelentős anyagveszteséget okozhat, azaz emeli a gyártási költségeket.
- Bizonyos gyártóknál a kontúrmarás egyszeri költsége több ezer Ft is lehet. Nálunk a kontúrmaró program elkészítése alapszolgáltatás, külön díjat nem számítunk fel érte. Az áraink pedig tartalmazzák a kerülethez tartozó kontúrmarás árát. Egy átlagos esetet alapul véve valóban okoz néhányszor 10Ft-nyi megtakarítást, ha nem kell körbemarni egy NYÁK-ot. A gond viszont, hogy ennek arányaiban sokkal kisebb költségcsökkentő hatása van ahhoz képest, amennyivel a termék ára így lecsökken. Ez számunkra sokkal több veszteséget okoz, mintha körbemartuk volna a NYÁK-okat.
2. tévhit: ha több különböző és nem téglalap alakú kontúrral (pl. L alak) rendelkező NYÁK-ot összeforgatva panelizál a megrendelő, akkor számunkra az nagy segítség, hiszen nem veszik kárba az alapanyag azon része, ahol nincsen kitöltve rajzolattal a NYÁK.
Mivel a pooling szolgáltatás lényege, hogy több megrendelő NYÁK-jait montírozzuk a lehető legoptimálisabb elrendezésben egy táblára a gazdaságos gyártás érdekében, biztos lehet benne, hogy ha pl. egy L alakú kontúrral rendelkező NYÁK tervet küld nekünk, akkor végső táblán a szabadon maradt helyet ki fogjuk tölteni más megrendelésekkel. Tehát, az előző tévhithez hasonlóan, itt is csak nehezíti a feladatot a panelizált terv kezelése és gyártása, és semmilyen könnyebbséget nem okoz, csak növeli a költségeket.
3. tévhit: a nem téglalap alakú NYÁK terv mellé több kisebb tervet is montíroz a megrendelő, mert azt gondolja, hogy ezzel munkát spórol nekünk, hiszen így kevesebb rézfelületet kell lemarnunk az alapanyagról.
A nyomtatott áramköröket rézrajzolatát kémiai eljárással maratjuk, nem CNC marógéppel. Prototípusok és kisebb szériák esetén emiatt szinte teljesen mindegy, hogy a rézfelületből mennyit kell eltávolítanunk. Tehát a költség szinte ugyanaz marad, ha a teljes felületet lemarjuk vagy annak csak pl. 50%-át. Ráadásul pl. a féladditív technológiánál (2 vagy több rézréteg) a rézfelületek fel lesznek galvanizálva, tehát úgymond több rezet kap a megrendelő.
4. tévhit: “De hiszen a több különböző vagy azonos tervet tartalmazó panelizált NYÁK is 1db munka, miért kerülne többe, mint egy ugyanakkora, nem panelizált NYÁK?”
Igen, valóban kezelhetnénk egy munkaként a panelizált terveket, függetlenül attól, hogy több különböző vagy azonos tervek vannak rajta. Ekkor azonban fennállna az a helyzet, hogy sokkal olcsóbban is le lehetne gyártatni több különböző tervet, mintha egyesével rendelné meg a megrendelő. Az árainkat a jelenlegi “játékszabályok” szerint alakítottuk ki. Technikai akadálya nincsen a panelizált gyártás megvalósításának, azonban ha ezt a módját engedélyeznék a megrendelők részéről a költségcsökkentésnek, akkor a szolgáltatásunk fenntartásához azonnal közel kétszeresére kellene emelnünk az árainkat. A NYÁK gyártásban nem járatos vásárlók időnként úgy gondolják, hogy ha pl. egy 50x50mm-es HobbiNYÁK-ot kb. 2500 Ft-ért gyártunk le, akkor óriási profitot realizálunk rajta, hiszen az alapanyagköltség maximum néhány száz Ft vagy még annyi sem. A költségek egy részéről már írtunk az Utánrendeléskor mennyivel kell kevesebbet fizetnem? című cikkben, de ezek mellé nyugodt szívvel odatehetjük a megvásárolt gépek és az infrastruktúra költségeit, amelyet meghatározott időn belül ki kell termelnünk, illetve a cég fenntartásához szükséges összegeket, adókat, és nem utolsó sorban az órabéreket, fizetéseket. Ezek után még mindig drágának tűnik?
Bizonyos gyártóknál engedélyezett az ilyen költségcsökkentő panelizálás, de mindennek ára van: az ilyesfajta profitcsökkenést valahogy kompenzálni kell majd, mi viszont nem kívánjuk a gyártmányaink és a szolgáltatásunk minőségét csökkenteni.
5. tévhit: A megrendelő azért montíroz be több tervet egymás mellé, hogy azok kiadják a minimálisan gyártható méretet, így a több kisebb NYÁK-ot valamilyen minimálárért tudja majd legyártatni.
Más gyártóknál előfordul, hogy technológiai okokból pl. legalább 100x160mm-es méretre számolják az árat. Mivel a NYÁK gyártást nem egyesével, hanem pooling-ban végezzük, ezért nálunk a minimálisan gyártható méret 5x5mm, tehát nincs arra szükség, hogy egy vélt (de nem valós) minimálisan gyártható méretet kitöltsön a megrendelő különböző tervekkel.
Kérdések és válaszok
Kérdés: Miben más az, ha több, különböző rajzolatú NYÁK-ot montírozok egymás mellé 1db 100x100mm-es NYÁK-ra, minthogy 1db nem panelizált 100x100mm-es NYÁK-ot rendelek? Ha ugyanakkora a terület, akkor nem mindegy, hogy milyen rajzolat kerül a panelra?
A két eset között óriási különbség van! A kérdést akár úgy is megfogalmazhatnánk, hogy mi a probléma a technológiailag indokolatlan panelizálással? A különbség az alábbi két fő eltérés miatt adódik:
- Ha a megrendelő több tervet ad le gyártásba, akkor azokat gyárthatósági szempontból osztályozzuk, és a nehezebben gyártható NYÁK-okból többet montírozunk a pooling táblára, mint az egyszerűbbekből. Ha viszont különböző bonyolultságú tervek vannak összemontírozva, és az egyikben hiba keletkezik a gyártás során, akkor teljes panelt újra kell gyártanunk, hogy a megfelelő darabszámot biztosítani tudjuk a vevőnek, hiszen ő egy panelben rendelte a NYÁK-okat, nem külön-külön. Azaz hiba esetén rögtön megugranak a gyártási költségek, mert hibás panelt nem adunk át a vevőnek.
- Bizonyos logika mentén helytálló lehet a gondolat, hogy minél több NYÁK-ot montíroz be a megrendelő egy négyszögeltes panelre, annál gazdaságosabb a gyártás, de ez sem igaz feltétlenül. Minél nagyobb a panelméret, annál nagyobb a valószínűsége, hogy lesz hibás darab a panelra montírozott NYÁK-ok között, és egy nagy panel újragyártása sokkal nagyobb költséget jelent, mintha egy jóval kisebb darabot kellene újragyártanunk hiba esetén. Többek között ez az oka annak, hogy az HobbiNYÁK kategóriában maximum 200x150mm-es méretet vállalunk.
Kérdés: Igen, értem a költségcsökkentésre irányuló panelizálással a problémát, de csak két-három nagyon kicsi NYÁK-ot szeretnék legyártatni, és ha egyenként rendelem őket, akkor túl sokba kerül nekem. Biztosan van elfekvőben egy csík alapanyag a hulladékok között, amiből meg tudják csinálni. Nem tennének kivételt az esetemben most az egyszer?
Senkivel sem tehetünk kivételt, mert egyszerűen nem lenne sportszerű a többi vevőnkkel szemben, akik viszont kifizetik a teljes árat (ők vannak jelentős többségben). A megrendelőinket cikkekkel segítjük teljesen ingyenesen, iskolákat segítünk szakmailag és NYÁK gyártással, de ennél több “jótékonyságot” nem tudunk bevállalni. Ha nem tervezett be elegendő pénzt a projektjének megvalósítására, vagy valamilyen sürgős, esetleg vészhelyzetbe került, akkor sem tudjuk átvállalni ennek a költségét. A gyártás során a hulladékoknál jóval nagyobb táblából dolgozunk, egy-egy megmaradt alapanyag “megmentése” csak felborítja a gyártási rendet, mintsem hogy gazdaságossá tenné azt.
Kérdés: Nem olvastam el a panelizálással kacspolatos információkat, így olyan árral számoltam ki a projektem költségét, amelybe nem férne már bele, ha külön-külön gyártanák le az egyes NYÁK-okat vagy többet kellene fizetnem a panelizálás miatt. Mivel amúgy is csak szívességből vállaltam el ezt a munkát, nem tudnának engedni az árból 20-30%-ot?
Az áraink hosszú idő alatt kialakult és átgondolt árak. Mi örülnénk a legjobban, ha lenne akkora nyereségünk a gyártáson, hogy egy 20-30%-os kedvezményt szemrebbenés nélkül megadhassunk a nehéz helyzetben levő megrendelőnek, de ez nincs így. Egy 20-30%-os kevdezmény a végső árból könnyen veszteségessé teszi a gyártást, ezért ilyen kérések teljesítése részünkről lehetetlen.
De hogyan lehetne mégis megoldani, hogy olcsóbb legyen a gyártás?
Teljesen megértjük, hogy a költségeit a lehető legkisebb szinten szeretné tartani. Mindenkinek fájdalmas, ha az előre – hibásan – számolt összeg helyett egy magasabb árat kell kifizetnie. Az indulásunkkor vállaltuk a több tervet tartalmazó Gerber-ek gyártását, de nem volt ritka az olyan eset, amikor 4-5-6 tervet kaptunk 100x100mm-be montírozva. Megértjük, hogy az ügyfél szempontjából ez olcsóbb megoldásnak tűnik, de mi egyrészt semmiképpen sem szeretnénk a legolcsóbb megoldást kínálni, másrészt szeretnénk fejleszteni a szolgáltatásunkat, amit kizár az, ha profit nélkül vagy veszteségesen működünk.
Azt szokták kérdezni az ügyfelek, hogy hogyan lehetne mégis megúszni ezt a felárat? Általában az a kérdés, hogy ha behúznak pár vezetőt vagy a telefóliát összefolyatják a tervek között, akkor az úgy már megfelelő lesz, ugye?
Ezeket a terveket ebben az esetben is külön tervként kezeljük. Tudjuk, hogy ilyenkor rengeteg kérdés merül fel, főként az, hogy mi alapján állapítjuk meg, hogy mi külön terv és mi nem. Higgye el, több ezer tervet láttunk már, és az esetek döntő többségében egyértelműen látszik, hogy mi tartozik össze és mi nem. Természetesen lehet próbálkozni, és a panelizált NYÁK lehet, hogy át is megy az auditáláson anélkül, hogy visszadobnánk. Azt viszont érdemes tudni, hogy a trükközés eredménye az lesz, hogy árat kell majd emelnünk, mert a furcsa módon megsokasodott nagyobb panelek száma erre kényszerít majd minket, hiszen az árainkat egy kisebb átlagra vetítve állapítottuk meg. Ekkor szokás azt gondolni, hogy: “Jó, de úgyis csak én trükközök, és nem húzom fel annyira az átlagot, hogy ez jelentős legyen. A gyártónál okozott többletköltséget meg majd a többi vevő kifizeti!”. Ez a gondolkodásmód legfeljebb rövidtávon célravezető. Emellett fenntartjuk a jogot az ilyen módszerekkel próbálkozó ügyfeleinkkel szemben, hogy az aktuális és jövőbeli megrendeléseit visszautasítsuk, mivel az elmúlt években több ezer tervet láttunk már, és meg tudjuk ítélni, hogy melyik terv panelizált és melyik nem. A gyártást abban az esetben is visszautasítjuk, ha nyilvánvalóan néhány “kamu” vezeték van behúzva az egyértelműen különálló tervek közé.
Jó-jó, mindent értek, akkor bepanelizálom a NYÁK terveimet az Önök utasításai szerint úgy, ahogy Önöknek a legjobb, és az sem baj, ha lesz néhány hibás darab a montírban, csak gyártsák le olcsóbban!
Rendben! De csak abban az esetben, ha hajlandó kifizetni az Önnel történő egyeztetés, várakozás, stb. költségét, amelyet az okoz, hogy egyénileg kell összeegyeztetnünk Önnel a gyártásunkat, és ez garantáltan többe fog kerülni, mintha egyesével rendelné meg a gyártást online. Komolyra fordítva a szót, elképzelhetetlen és technikailag is kivitelezhetetlen, hogy előre meg tudjuk mondani, hogy a pooling montírunk elkészítésekor mekkora hely fog rendelkezésre állni, amibe Ön beletervezheti a panelizált NYÁK-ját. Míg mások leadják online a rendelésüket, és probléma nélkül azonnal bekerül minden a rendszerünkbe, addig az egyéni esetekkel mindig sokat kell foglalkoznunk, és ez mind idő (pénz). Magyarul nem fogunk olyan gyártást elvállalni, amelyben a saját költségeink növekedése mellett az árbevételünk csökken.
Akkor sem értem, hogy miért nem gyártják le a panelizált tervemet! Ha legyártanák, akkor legalább azt a kisebb összeget kifizetném Önöknek, így viszont nem fogom megrendelni, és teljes mértékben elesnek a megrendelésem bevételétől! A szomszéd gyerek amúgy is levasalja nekem egy 500-asért…!
Szükséges megérteni, hogy nem azért dolgozunk, hogy elfáradjunk, és közben nulla profitot vagy veszteséget termeljünk (ne csak a gyártás anyagköltségével számoljon!). Elsődleges szempontunk, hogy elégedetten visszatérő megrendelőink legyenek, ehhez azonban kell az is, hogy legyen hova visszatérniük. A NYÁK gyártásnál (vagy bármilyen termék gyártásánál) az alapanyag költségen kívül rengeteg más általános költség van (infrastruktúra fenntartása, fejlesztési és karbantartási költségek, szervizdíjak, szerszámköltségek, környezetvédelmi díjak, környezetterhelési díjak, vámok, energiaköltségek, társasági adó, iparűzési adó, marketing költségek, pénzügyi műveletek díjai, üzemorvos díja, bérszámfejtés, könyvelés és még hosszan sorolhatnánk…), amely nem kizárólag az Ön rendelésének legyártásához szükséges, de ezeket mind ki kell termelnünk, hogy a szolgáltatás fenntartható legyen. A költségek kiszámításakor tehát ne azt vegyük alapul, hogy a szomszéd gyerek – akit az említett költségek nem terhelnek – hobbiból 500 Ft-ért is le tudja gyártani a NYÁK-ot, akkor a gyártó – aki biztosan gazdaságosabban tud gyártani – miért nem?! Teljesen ésszerűtlen lenne elvállalnunk olyan rendeléseket, amelyeknek a fajlagos bekerülési költsége egyenlő vagy több, mint maga az eladási ár. Elhangzik még többször az az érv, hogy azért gyártsuk le az ilyen panelizált rendeléseket (akár veszteségesen is), mert akkor később is minket választ a megrendelő, és a “nagy szériát” is nálunk fogja gyártatni. Az eddig előfordult esetekben ha le is gyártottuk együttérzésből vagy naivitásból a panelizált tervet, soha többet nem hallottunk ezekről a megrendelőkről, és a beígért nagy szériákról sem.
Akkor egyáltalán ne panelizáljak?
De igen! A ténylegesen értelmes panelizálással semmi probléma sincsen, az ránézésre is egy másik kategória. Ha sorozatgyártási célból panelizál a StandardNYÁK kategóriában, akkor természetesen minden további nélkül gyártani fogjuk a tervét, semmi probléma sem lesz vele, ezt számos vásárlónk igazolhatja. Ha pedig nem szeretne sorozatot gyártatni, de mindenképpen panelizáltan kéri a gyártását, akkor is a NYÁK gyártás oldalon a Speciális beállításoknál válassza ki a megfelelő variációkat, és gyártani fogjuk az akár 1 db-os panelizált tervet!
A HobbiNYÁK kategóriát azzal a céllal hoztuk létre, hogy ténylegesen a hobbistákat, kezdőket, diákokat segítsük vele, mert nem felejtettük el, hogy mi honnan indultunk, és egy kisebb segítség is sokat számíthat. A HobbiNYÁK keretein belül az országban valószínűleg a legolcsóbban és rendkívül alacsony árréssel gyártunk kisebb 1 oldalas prototípusokat. A HobbiNYÁK ára azonban csak akkor tartható ezen a szinten, ha panelizált gyártást nem vállalunk ebben a kategóriában.
Fontos tehát megérteni (és nem felcserélni) az ok-okozati összefüggést: nem azért nem vállalunk panelizálást, hogy a megrendelőből az utolsó fillért is kipréseljük, hanem azért mert a megrendelőink többségének érdekében az árak alacsonyan tartása miatt pooling-ban gyártjuk a NYÁK-okat, de ebbe a keretbe nem fér bele a költségcsökkentésre irányuló – és egyébként indokolatlan – panelizálás a jelenlegi árszínvonal mellett.
Leave a Reply