A Sprint Layout 6.0-ás verziójában nincsen lehetőség a beállítások elmentésére vagy későbbi betöltésére, mint pl. az Eagle-ben. A szoftver mindig az utolsó beállítást jegyzi meg, és azt kínálja fel a következő használatkor is, ezért jelen esetben a beállításokat az adott képernyőképeknél írjuk le.
1. lépés – Megnyitás
A program indítása után nyissuk meg a NYÁK tervet!
2. lépés – A DRC lefuttatása
Az ellenőrzés automatikus, csak néhány paramétert kell megadni. Ehhez kattintsunk a ikonra, amelyet a jobb felső sarokban találunk. Ekkor megjelenik a DRC ablak. Az alábbi képernyőképpel megegyező módon pipáljuk be az összes ellenőrizendő tételt, és az alábbi értékeket írjuk be. Az alábbi értékek csak tájékoztató jellegűek, példaként szolgálnak a beállításhoz, a pontos technológiai határértékekről itt tájékozódhat! A DRC-t attól függően kell konfigurálnia, hogy milyen kategóriában kíván gyártatni!
Copper: 0.15mm – a ground plane fólia és a többi vezető közötti minimális távolság
Drillings: 0.30mm – a furatok közötti minimális távolság
Drilling min: 0.30mm – minimális furatátmérő
Drilling max: 6.00mm – maximális furatátmérő
Track min: 0.15mm – minimális vezetőszélesség
Annular ring min: 0.15mm – minimális vezetőszélesség a furat körül (maradékgyűrű)
Silkscreen min: 0.10mm – a pozíciónyomat vonalai közötti távolság
Az adatok megadása után nyomjuk meg a gombot az ellenőrzéshez. Ha a gomb felett a
felirat jelenik meg, akkor nincsen hiba a tervben, a Gerber fájlok exportálását elkezdhetjük.
Ha DRC hibát talál a szoftver, akkor azt az alábbi példa szerint jelzi. Itt, az első képen a minimális vezetőszélességet 1,15mm-re állítottuk, és rögtön mind a 14 vezetősávot hibásnak jelezte a szoftver (Track too thin – Vezetősáv túl vékony).
Ezen a képen a minimális furatméreteket 1,3mm-re állítottuk, így mind a 23 furatot túl kicsi átmérőjűnek jelzi (Drilling too small – Furat túl kicsi).
Ha minden hibát kijavítottunk, és ezt DRC-vel is leellenőriztük, akkor tervünk megfelel a NYÁK gyártás követelményeinek, és már nincs akadálya, hogy a szükséges Gerber fájlokat létrehozzuk. A Gerber fájlok létrehozásához itt talál segítséget.
Tisztelt Nyákáruház! Sprint-Layout - tal terveztem egy kétoldalas nyákot. Lefuttattam a DRC-t, az oldalon megadott beállításokkal. Drillings too close hibaüzenetet kapok, minden olyan furatnál ahol mindkét oldalon van forrszem. Azt olvastam az oldalon, hogy minden furatgalvanizált lesz, ha mindkét oldalon van forrszem. Nekem így is kell! A kérdés az lenne hogy ezzel a hibával is leadhatom a megrendelést ?
Kedves Tamás! Köszönjük a kérdését! A Sprint Layout-ban arra kell ilyenkor figyelni, hogy a bal oldalon a Pad fülnél a "Through pad F12" opció ki legyen választva. Ebben az esetben automatikusan mindkét oldalra tesz forrszemet a program, viszont csak egy furatot, és a gyártáshoz így van szükségünk a tervre. Ha ez a Through pad opció nincsen kiválasztva, akkor valóban mindkét oldalra le kéne tenni a forrszemet, de akkor a furatok is duplán lesznek jelen, ami csak plusz hibalehetőséget okoz a gyártás során, ezért ezt nem javasoljuk.
Köszönöm a gyors válaszát! Igen, értem hogy így csak egyszer kell fúrni. Ebből következne még egy kérdés. Van a tervben több alkatrész és soklábas csatlakozó is. Ezeknek a forrszemeire is kétoldalasan lenne szükségem, de alapból az alkatrésznek, csak egy oldalára teszi ki a forrszemet. Ezek között van olyan forrszem is amelyek (helyhiány miatt) a másik oldalon kisebb külső átmérőjűek. Ezt hogyan tudom megoldani, hogy mindkét oldalon legyen forrszem, és csak egyszer legyen fúrva. Amúgy az F12-es funkciót én via-nak használtam, de gondolom ez így rendben is lenne.
Igen, sajnos a Sprint Layout-ban több olyan alkatrész van, amelynek csak az egyik oldalon van forrszeme. Gyártástechnológiai okokból mindkét oldalon legalább 0,15mm-es maradékgyűrűnek kell lennie a furat körül (tehát pl. 1mm-es furathoz minimum 1,3mm-es forrszem átmérő tartozik), de a két oldalon nem muszáj ugyanolyan átmérőjűnek lennie a forrszemnek. Abban sajnos nem tudunk segíteni, hogy ezt hogyan lehet kivitelezni a csak egyik oldalon forrszemmel rendelkező alkatrészeknél a Sprint Layout-ban, mert ilyen mélységig nem ismerjük a kollégákkal a szoftvert. Az F12-es funkció természetesen megfelelő a via-kra.
Úgy oldottam meg, hogy töröltem az alkatrészt és a lábai helyére 0.8/2.03 mm-eres átmérőjű viákat raktam. (remélem ez a méret nem lesz probléma) Így elvesztettem az alkatrész rajzolatát de ez nem probléma! Viszont a DRC már nem jelez hibát. Rendben van így ?
Valószínűleg rendben van, de látnunk kellene a Gerber-eket, hogy biztosat tudjunk mondani. Ha megrendeli a gyártást, előtte mindenképpen leellenőrizzük a tervet, és szólunk, ha bármilyen probléma lenne.